T jak Tomaszewski Lubomir

Lubomir Wojciech Tomaszewski herbu Bończa (ur. 9 czerwca 1923 w Warszawie, zm. 15 listopada 2018 w Stanach Zjednoczonych) – polsko-amerykański artysta malarz, rzeźbiarz oraz projektant porcelany, pedagog, wykładowca; od 1966 mieszkał i tworzył w Stanach Zjednoczonych.

Syn Lubomira i Lucyny z domu Bartłomiejczyk. W 1955 roku skończył studia na ASP w Warszawie, na Wydziale Rzeźby, studiował również na Politechnice Warszawskiej. W 1966 wyjechał do Nowego Jorku, gdzie mieszkał do śmierci.

Walczył w szeregach Armii Krajowej przez wszystkie 63 dni powstania warszawskiego, jako dowódca oddziału przeciwpancernego obsługując m.in. rusznicę przeciwpancerną. Przeżył śmierć wielu swoich przyjaciół oraz siedemnastoletniego brata.

Pracę artystyczną rozpoczął w latach 50. w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, współpracował tam z takimi artystami jak: Henryk Jędrasiak, Mieczysław Naruszewicz czy Hanna Orthwein. To właśnie z tamtego okresu pochodzą porcelanowe figurki, z których jest najbardziej znany. Oprócz figurek Lubomir Tomaszewski zaprojektował także dwa serwisy do kawy „Ina” i „Dorota”. Oba serwisy w 1963 zostały pokazane na I Międzynarodowej Wystawie Form Przestrzennych.

W 1994 roku Lubomir Tomaszewski założył międzynarodową grupę artystyczną Emocjonaliści, tworzą ją malarze, rzeźbiarze, graficy, fotografowie oraz muzycy. To właśnie w tamtym okresie zaczął tworzyć prace za pomocą ognia i dymu. „The New York Times” nazwał Lubomira Tomaszewskiego „rzeźbiarzem ruchu”. Artysta wziął udział w ponad 150 wystawach indywidualnych i zbiorowych na całym świecie.

„The New York Times” w 1975 roku pisał o nim:„Spośród jego dzieł najsilniej oddziałują te przedstawienia zwierząt i ptaków, w których widać napięcie, ruch lub brutalną siłę, coś, co zmaga się z grawitacją, aby utrzymać swą moc”

Prace Lubomira Tomaszewskiego znajdują się w kolekcjach: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Powstania Warszawskiego, Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Hale Museum w Niemczech, Robert Marston INC., Marvina Glimana, Lighting Services INC., Laurance’a Rockefellera, rodziny Ziselman, Jimmy’ego Cartera, T. Komine z Kyowa Bank w Tokio.