UWAGA! IKONA!
TOP 21. IKONY POLSKIEGO DESIGNU XXI W.
w Pracowni VZORY

Wystawa prezentuje wybór dwudziestu jeden obiektów współczesnego polskiego wzornictwa. W przestrzeni Pracowni VZORY swoje miejsce znajdują eksponaty, które dzięki swojej estetyce, formie
i innowacyjności zdążyły zapisać się w historii naszego designu ostatnich dwóch dekad. Piękne, odważne, nowatorskie i niepowtarzalne. Nagradzane w Polsce i na świecie. Obecne w kolekcjach muzealnych,
w przestrzeniach publicznych i prywatnych. Słowem, ikony XXI wieku.

Kuratorką wystawy jest Małgorzata Czyńska, pisarka i historyczka sztuki, autorka poczytnej książki o designie „Dom polski. Meblościanka z pikasami”.

Nasza wystawa dopisuje nowy rozdział do historii polskiego designu.
Na przestrzeni dwudziestu dwóch lat doczekaliśmy się galerii projektów, które już zyskały status ikon – „nowych klasyków”.
Małgorzata Czyńska

Za aranżację przestrzeni odpowiada Grupa Mixer (Dora Gaj-Woźniak, Monika Ulańska, Robert Woźniak) projektująca kostiumy i scenografie teatralne. Żółto-czarne kolory identyfikacji wystawy zainspirowały Grupę do zabawy światłem i cieniem. Pola barw nie tylko przyniosły skojarzenia z budowlaną taśmą „Uwaga!”, ale i sprowokowały do malarskiego potraktowania przestrzeni VZORów.

Top 21 w Pracowni VZORY to obiekty od uznanych marek i projektantów m.in.: Tomka Augustyniaka, Agnieszki Bar, Marka Cecuły, Fivetimesone, Mai Ganszyniec, Malwiny Konopackiej, Doroty Koziary, Piotra Kuchcińskiego, Aleksandry Kujawskiej, Kuźni Skały, Malafor, Mosko/Monika Skorupska, Puff-Buff, Tomka Rygalika, Tabandy, Oskara Zięty.

Wernisaż: 27.05.2022 godz. 19.00
Wystawa trwa: 27.05 – 31.07.2022

Kuratorka: Małgorzata Czyńska
Aranżacja: Grupa Mixer
Organizator: Pracownia VZORY

Projekt współfinansowany przez Miasto Poznań

Pracownia VZORY
Ul. Ślusarska 15, Poznań