10-lecie Ćmielów Design Studio
2 lata Pracowni VZORY
Wernisaż wystawy i wykład Marka Cecuły
15.09.2023 r. godz. 18.00, Pracownia VZORY
Wystawa dostępna: 15.09 – 15.10.2023 r.
poniedziałek – czwartek 15:00 – 18:00
W samym centrum Poznania, tuż przy Starym Rynku, przy ul. Ślusarskiej 15 mieści się Pracownia VZORY. To prężnie rozwijające się̨ miejsce z designem i rzemiosłem w tym roku obchodzi swoje 2 urodziny a świętując zaprasza na specjalną wystawę z okazji 10-lecia istnienia marki Ćmielów Design Studio.
Ćmielów Design Studio powstało w 2013 r. jako nowa marka Polskich Fabryk Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A. celem jej powołania było wprowadzenie współczesnego wzornictwa do istniejącego asortymen- tu klasycznej porcelany produkowanej nieprzerwanie od 1790 r. Marka powstała z myślą o klientach poszukujących oryginalnej estetyki i no- woczesnego designu. Ćmielów Design Studio jest pierwszą tego typu pracownią wzorniczą w Polsce. Powstało na styku przemysłu, sztuki i rzemiosła projektując i tworząc użytkowe, dekoracyjne kolekcje oraz oryginalne obiekty artystyczne. Marka to również miejsce ekspery- mentowania i współpracy projektantów, artystów z wykwalifikowanymi rzemieślnikami, by tworzyć prestiżowe kolekcje będące wizytówką firmy i mogące konkurować z najlepszymi światowymi markami. Ćmielów Design Studio otwiera możliwości kreowania ceremonii w codziennym użytkowaniu, budując personalne relacje między człowiekiem a obiektem.
Marek Cecuła Dyrektor Artystyczny Ćmielów Design Studio
Edyta Cieloch Projektantka
Ostatnie dwa lata we VZORACH to szereg wystaw, warsztatów i spotkań. To tutaj na co dzień oglądać można ikony polskiego wzornictwa wielu dekad, począwszy od dwudziestolecia między- wojennego aż do czasów obecnych. To przy Ślusarskiej 15 można wziąć udział w warsztatach tapicerskich, dowiedzieć się dokładniej co to takiego „New look” i przede wszystkim obejrzeć wystawy topo- wych współczesnych projektantów. Podziwialiśmy tutaj m.in. prace Oskara Zięty, Mai Ganszyniec, Marka Cecuły, Edyty Cieloch, Piotra Kuchcińskiego, Tomasza Augustyniaka, Agnieszki Bar, Aleksandry Kujawskiej, Pol_Sztymy_Wolnej, Malwiny Konopackiej, Tomasza Rygalika, Doroty Koziary, Agaty Kulik-Pomorskiej, Pawła Pomorskiego i wielu innych autorów i marek. Okazjonalnie jest nam tu także dość blisko do malarstwa co sprawia, że pomiędzy opowieściami o polskim wzornictwie prezentowane są najciekawsze prace artystów pędzla i innych technik. Zapraszamy pod ten dobrze zaprojektowany adres.
Monika Petryczko – Pracownia VZORY
Marek Cecuła
Światowej sławy artysta, ceramik, pedagog i kurator. Laureat licznych presti- żowych nagród. Pochodzi z Kielc, skąd w wieku 16 lat wyemigrował do Izraela. Stamtąd po ponad dekadzie przeniósł się do Brazylii, by w 1976 osiąść w No- wym Jorku. To tam założył studio Modus Design oraz galerię Contemporary Porcelain. W latach 1985-2004 był dziekanem Wydziału Ceramiki w Parsons School of Design w Nowym Jorku, 2004-2010 – profesorem gościnnym w National Academy of the Arts w Bergen. W 2013 roku objął stanowisko Dyrektora Artystycznego w powstałej w Polskich Fabrykach Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież”. S.A. marce Ćmielów Design Studio.. Po latach powrócił do Kielc, gdzie stale tworzy.
Edyta Cieloch
Przygodę z ceramiką rozpoczęła w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach, w klasie ze specjalizacją Formy użyt- kowe – techniki rzeźbiarskie. Jest absolwentką ASP we Wrocławiu, – Wydział Wzornictwa, Projektowania Szkła i Ceramiki. Od 2007 roku współpracuje z Markiem Cecułą. Obecnie współtworzy markę Ćmielów Design Studio. Ostatnio laureatka m.in. prestiżowej nagrody w kategorii coffee/teaware na największych na świecie targach artykułów konsumpcyjnych we Frankfurcie AMBIENTE 2023 za jej kolekcję Bau Solo.
Pracownia VZORY | Ślusarska 15, Poznań
www.pracowniavzory.pl | info@pracowniavzory.pl
Organizator: Stowarzyszenie MiastoHolizm/Pracownia VZORY
Parter: Ćmielów Design Studio, Polska Grupa Porcelanowa
Opracowanie graficzne: Ewa Kaziszko/Motif Studio
*Projekt jest współfinansowany przez Miasto Poznań