Duszniak Danuta

Danuta Duszniak (ur. 25 marca 1926 roku we Lwowie – projektantka ceramiki. 

W 1953 roku ukończyła studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracowała na stanowisku projektantki w Zakładzie Ceramiki i Szkła w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, później jako projektantka w Instytucie Szkła i Ceramiki w Warszawie, a także w roli kierowniczki artystycznej Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „Kanon” (Cepelia)[1].

Duszniak zaprojektowała około sześćdziesięciu wzorów ceramiki użytkowej, wśród których znajduje się wiele serwisów obiadowych i śniadaniowych, wazonów, popielniczek, bombonierek. Znaczna część jej projektów, wielokrotnie pokazywanych podczas krajowych oraz zagranicznych wystaw, uzyskało status ikon polskiego dizajnu. Do prac artystki należą serwisy do kawy „Kolumb” z 1956 roku oraz „Prometeusz” i „Koko” z 1959 roku, a także wazon „Rock and Roll” z 1957 roku. Danuta Duszniak zaprojektowała (częściowo we współpracy z innymi artystami) liczne ceramiczne zestawy gastronomiczne i hotelowe. Na szczególna uwagę zasługują niezwykle nowatorskie, jak na owe czasy, projekty ceramiki i sztućców dla chorych z ograniczoną sprawnością rąk, które powstały w latach 1967–1968.

Działalność twórcza Danuty Duszniak była wielokrotnie doceniana i nagradzana. W latach 1956, 1957, 1970 i 1971 artystka otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za osiągnięcia w rozwoju wzornictwa przemysłowego. W 1967 roku odznaczono ją Srebrnym Krzyżem Zasługi. W 2015 roku Zakłady Porcelany „Ćmielów”, z okazji jubileuszu 225-lecia swojej marki, uhonorowały ją nagrodą PorcelaNowe za całokształt dokonań w dziedzinie projektowania ceramiki użytkowej. Nagrodę tą, wraz ze statuetką autorstwa Marka Cecuły, przyznaje się osobom, które wywarły szczególny wpływ na rozwój polskiego wzornictwa, a głównie ceramiki i porcelany. Duszniak doceniono jako artystkę, ceramiczkę, projektantkę, autorkę kilkudziesięciu wzorów ceramiki użytkowej powszechnego użytku, m.in. pionierskie w Polsce zastosowanie nowoczesnego stylu New Look, charakterystycznego dla lat pięćdziesiątych XX wieku.

W przestrzeni naszej galerii znajdziecie wazony jej autorstwa „Flora” i „Rock and Roll”.
Poniżej prezentujemy video-wizytówkę wazonu „Rock and roll” projektu z 1957 r.
Video: Czarna Mewa Studio