„New look”, czyli design lat 50. i 60. To też okres tzw. małej stabilizacji, w czasie której prym wiodą projekty powstające w pracowniach Zakładu Ceramiki i Szkła Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. To okres wzmożonej produkcji fabryk: w Ćmielowie, Chodzieży, Wałbrzychu, Pruszkowie, Tułowicach, Bolesławcu, Pruszkowie, Łysej Górze i wielu innych miejscach.
Myśląc na skróty o „new looku” najczęściej przychodzą do głowy wspaniałe tzw. ćmielowskie figurki tworzone m.in. przez wielką czwórkę: Henryka Jędrasiaka, Lubomira Tomaszewskiego, Hanne Orthwein i Mieczysława Naruszewicza. Skojarzymy słusznie ten czas z tzw. „pikasami” objawiającymi swoje piękno w falistych popielnicach, paterach, świecznikach i nieoczywistych wazonach.
„New look” to także kolor – wyraźny w „niewyraźnych”/szarych czasach, ale i odważne, niesymetryczne kształty, coś jak twórczy „cios” zadany tradycyjnemu zdobieniu ceramiki i naczyń. O tym ciekawym okresie w polskim wzornictwie przemysłowym opowie Michał Błaszczyński historyk sztuki, wykładowca akademicki, kurator działu mebli Muzeum Narodowego w Poznaniu. Autor wystaw, publikacji i prelekcji z zakresu sztuki użytkowej i architektury wnętrz.
A w Pracowni VZORY rozgości się mini ekspozycja wyjątkowych new lookowych obiektów.
Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Poznań #poznanwspiera
Wykład otwarcia
„Cały ten New Look, czyli o polskim designie lat 50. 60.”
Prowadzenie: Michał Błaszczyński
28.03.2022 r. (poniedziałek) godz. 18.00
Pracownia VZORY
Wstęp wolny.