Living Room
wystawa zbiorowa
Wernisaż 25 listopada, godz. 19.00
Wystawa trwa do 11.12.2022
Kuratorka: Małgorzata Kopczyńska
Pracownia VZORY
Ślusarska 15, Poznań

“Duńczycy mają hygge-celebrację drobnych urywków codzienności, Szwedzi lagom-pochwałę balansu, harmonii w życiu i otoczeniu, Japończycy ikigai-sztukę czerpania przyjemności z wyznaczania sobie celów-tych drobnych i tych całkiem poważnych, najlepiej wspólnych.
Co roku zastanawiam się jak przebrnąć przez listopad i grudzień, bowiem nasza szerokość geograficzna nie rozpieszcza wtedy ani naszych ciał ani umysłów, a wypracowanych sposobów na jesienny spleen jest niewiele. Nie mamy takiego sprawdzonego panaceum jak hygge, ikigai, czy lagom. Ale mamy wnętrza naszych domów, które coraz bardziej świadomie organizujemy i może dzięki nim łatwiej nam przetrwać?

Pracownia Vzory to kameralna przestrzeń, w której zgodnie acz nonszalancko razem z grupą twórczyń i twórców mieszamy gatunki: sztukę i design, w jednej wyrazistej ramie charakterystycznego wnętrza Vzorów, które kontrastując z naszymi wybuchami inwencji i barw dodatkowo je podkreśla. Zapraszamy do cieszenia się formą i treścią, zachęcamy do badania wzajemnych relacji pomiędzy obiektami w jednym wnętrzu, tak jak ma to miejsce w typowym Living Roomie-pokoju do mieszkania. Na wystawie odrzucamy zasady jakimi rządzą się na ogół klasyczne ekspozycje-u nas obraz sąsiaduje z plakatem, talerze tworzą architektoniczne miniatury, formy rzeźbiarskie stają się misami, ułomki użytkowej porcelany zostają biżuterią, filiżanki nie tracąc swej użytkowej funkcji swoją zdobną formą śmiało z biżuterią konkurują, rzeźby są jak zabawki, lampa-witraż jest geometrycznym wzornikiem, a grafiki nie potrzebują światła, bo żarzą się własnym ognistym kolorem. To gra w konteksty, gra do której serdecznie zapraszamy, bo grając integrujemy się, a tak można rozbroić ciemność!”
kuratorka: Małgorzata Kopczyńska

Twórcy:
Piotr Depta-Kleśta
Paweł Flieger
Sara Gackowska
Małgorzata Kopczyńska
Julia Królikowska
Irek Kuriata
Jakub Matusewicz
Tomasz Matusewicz
Anna Molska
Kamila Osowicz
Dorota Tołłoczko-Femerling
Karolina Szeląg
Dominika Zawojska-Kuriata
Szymon Zwoliński

Autorzy plakatu: Piotr Depta-Kleśta i Ewa Kaziszko
Aranżacja wystawy- Jan Matusewicz
Wystawa jest częścią projektu Małgorzaty Kopczyńskiej: “Patrzymy sobie na ręce” dofinansowanego przez Akademię Sztuki w Szczecinie.
Produkcja: Małgorzata Kopczyńska, Pracownia VZORY