Spotkanie z Małgorzatą Czyńską, autorką bestsellerowej serii książek “Kobiety z obrazów”
Pracownia VZORY
Ślusarska 15, Poznań
27.04.2023 r.
godz. 18.00
To pierwsze spotkanie w Poznaniu poświęcone najnowszej książce Czyńskiej „Kobiety z obrazów. Polki”.
O książce „Kobiety z obrazów. Polki”:
Galeria kobiecych losów zapisanych w obrazach.
W trudnych czasach walki o emancypację walczyły o swoje prawa do nauki, uprawiania sztuki, pracy i samodzielności.
Zofia Stryjeńska – „księżniczka polskiego malarstwa” – studiowała w Monachium przebrana za chłopaka. Helena Rubinstein – cesarzowa urody – zamiast kuracji odmładzającej wolała zafundować sobie portret u słynnego malarza. Zofia, Maria i Eliza Pareńskie już jako podlotki weszły do polskiej literatury i sztuki: Stanisław Wyspiański uwiecznił je na kartach Wesela
i na secesyjnych pastelowych portretach. Olga Boznańska
w malarstwie odnalazła wolność. Anna Bilińska postawiła sobie cel w sztuce: być tak dobra jak mężczyzna, i prześcignęła niejednego z kolegów po fachu. Teresa Roszkowska, wybitna scenografka, opalona na heban i wystylizowana na egzotyczną piękność, wiodła prym podczas plenerów malarskich w Kazimierzu Dolnym. Zofia Jachimecka, tłumaczka i promotorka włoskiego dramatu, autorka przekładu Pinokia, była ulubioną modelką krakowskich artystów. Opowieści o polskich malarkach, muzach, modelkach, które tworzyły dzieła światowej klasy oraz inspirowały najwybitniejszych artystów. Utalentowane i przebojowe, wrażliwe i introwertyczne – każda inna, każda z porywającą historią.
źródło: Wydawnictwo Marginesy
Spotkanie poprowadzi Martyna Nicińska.
Małgorzata Czyńska – dziennikarka, pisarka, historyczka sztuki, krytyczka dizajnu i kuratorka wystaw, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka m.in. Kobro. Skok w przestrzeń (2016, wyróżniona Górnośląską Nagrodę Literacką „Juliusz”) i Berezowska. Nagość dla wszystkich (2018). W 2020 roku nakładem Wydawnictwa Marginesy ukazały się jej Kobiety z obrazów, Kobiety z obrazów. Nowe historie (2021), Witkacy i kobiety (2022) oraz Kobiety z obrazów. Polki (2022). Od 2001 zajmuje się popularyzowaniem wiedzy z zakresu historii designu, współczesnych zjawisk i trendów związanych z mieszkalnictwem, architekturą wnętrz i wzornictwem przemysłowym. Autorka licznych sesji wnętrzarskich, rubryk poświęconych przedmiotom użytkowym, portretów historycznych i biograficznych projektantów, wywiadów ze współczesnymi projektantami, przedsiębiorcami oraz trendsettrami, wykładów i prezentacji w ramach sesji i festiwali designu.
Kuratorka wystaw designu, m.in.:
Polish Design Island w ramach Brussels Design September, Bruksela 2016
Dom polski. Elementarz designu Akademia Sztuki, Szczecin 2020
Top 21. Ikony polskiego designu XXI wieku Pracownia Vzory, Poznań 2022